East Sussex Coastal Sailing Federation Results

OVERALL TEAM RESULTS

Cat Fleet
Club Race 1 1st Race 1 2nd Race 2 1st Race 2 2nd Total
BSC 4 4 4 4 16
ESSC 1 2 1 2 6
HSLSC 4 4 4 4 16
NSSC 3 4 3 4 14
PBSC 4 4 4 4 16
Fast Fleet
Club Race 1 1st Race 1 2nd Race 2 1st Race 2 2nd Total
BSC 11 11 6 6 34
ESSC 1 2 1 2 6
HSLSC 11 11 6 6 34
NSSC 11 11 6 6 34
PBSC 6 11 6 6 29
Medium Fleet
Club Race 1 1st Race 1 2nd Race 2 1st Race 2 2nd Total
BSC 15 15 10 10 50
ESSC 5 8 4 5 22
HSLSC 4 7 6 7 24
NSSC 15 15 10 10 50
PBSC 1 2 1 2 6
Slow Fleet
Club Race 1 1st Race 1 2nd Race 2 1st Race 2 2nd Total
BSC 12 17 14 14 57
ESSC 6 9 5 9 29
HSLSC 10 17 14 14 55
NSSC 3 4 1 3 11
PBSC 1 2 2 4 9
Total
Club Cat Fast Medium Slow Discard Total
BSC 16 34 50 57 57 100
ESSC 6 6 22 29 29 34
HSLSC 16 34 24 55 55 74
NSSC 14 34 50 11 50 59
PBSC 16 29 6 9 29 31

Full Results

Cat Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Short Series
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Race 1
2016-06-11
Race 2
2016-06-11
Total Nett
1st Cat A CLASS 45 Ben Daigneault   Eastbourne Sovereign Sailing Club 684 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Cat FORMULA 18 1634 Nick Eldridge Neil Davey Eastbourne Sovereign Sailing Club 693 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd Cat SPRINT 15 1919 Michael Godwin   Newhaven & Seaford Sailing Club 931 3.0 3.0 6.0 6.0

Fast Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Short Series
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Race 1
2016-06-11
Race 2
2016-06-11
Total Nett
1st Fast RS 800 1212 Andy Jeffries Allyson Jeffries Eastbourne Sovereign Sailing Club 817 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Fast CONTENDER 2505 Peter Dives   Eastbourne Sovereign Sailing Club 976 2.0 3.0 5.0 5.0
3rd Fast RS 400 1425 Michael Green Sophie Green Eastbourne Sovereign Sailing Club 943 4.0 2.0 6.0 6.0
4th Fast RS 800 1216 David Pike Robert Pike Eastbourne Sovereign Sailing Club 817 3.0 6.0 DNC 9.0 9.0
5th Fast CONTENDER GBR704 Colin Gates   Eastbourne Sovereign Sailing Club 976 5.0 4.0 9.0 9.0
6th Fast MOTH FOILING 4278 Alex Koukorakis   Eastbourne Sovereign Sailing Club 570 7.0 5.0 12.0 12.0
7th Fast RS 400 684 M Fouler H Pearson Pevensey Bay Sailing Club 943 6.0 6.0 DNC 12.0 12.0
8th Fast 14 INTERNATIONAL 1520 Paul Jenkins Peter Jenkins Eastbourne Sovereign Sailing Club 780 11.0 DNF 6.0 DNC 17.0 17.0
8th Fast FIREBALL 1408 Jamie Smith Jamie Smith Newhaven & Seaford Sailing Club 964 11.0 OCS 6.0 DNC 17.0 17.0
8th Fast RS 400 1301 Mick Whitmore Sarah Whitmore Eastbourne Sovereign Sailing Club 943 11.0 DNS 6.0 DNC 17.0 17.0
8th Fast RS 600 673 Ben Gosling Davis   Eastbourne Sovereign Sailing Club 920 11.0 DNS 6.0 DNS 17.0 17.0

Medium Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Short Series
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Race 1
2016-06-11
Race 2
2016-06-11
Total Nett
1st Medium RS 200 1511 Mike Chapman Lynne Ratcliffe Pevensey Bay Sailing Club 1047 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd Medium BLAZE 695 Ian Tullett   Pevensey Bay Sailing Club 1021 1.0 2.0 3.0 3.0
3rd Medium BLAZE 637 Colin Campbell   Pevensey Bay Sailing Club 1021 6.0 3.0 9.0 9.0
4th Medium LASER 203285 Mark Fryer   Eastbourne Sovereign Sailing Club 1095 5.0 4.0 9.0 9.0
5th Medium LASER 186160 Hugh Ashford   Hastings & St Leonards Sailing Club 1095 4.0 6.0 10.0 10.0
6th Medium LASER 173061 Greg Fowler   Pevensey Bay Sailing Club 1095 3.0 10.0 DNC 13.0 13.0
7th Medium LASER 808 Bobby Eldridge   Eastbourne Sovereign Sailing Club 1095 8.0 5.0 13.0 13.0
8th Medium TASAR 2305 P Blurton M Blurton Hastings & St Leonards Sailing Club 1023 7.0 7.0 14.0 14.0
9th Medium BLAZE 601 James Whitcher   Pevensey Bay Sailing Club 1021 10.0 8.0 18.0 18.0
10th Medium LASER Red 6 Mark Smith   Eastbourne Sovereign Sailing Club 1095 9.0 9.0 18.0 18.0
11th Medium RS 200 1062 Tim Humphries Paula Bayntun Pevensey Bay Sailing Club 1047 11.0 10.0 DNC 21.0 21.0
12th Medium BLAZE 790 Adrian Peckham   Pevensey Bay Sailing Club 1021 12.0 10.0 22.0 22.0
13th Medium LASER II   Duncan Tanner   Pevensey Bay Sailing Club 1065 15.0 DNS 10.0 DNC 25.0 25.0
13th Medium RS AERO 7 1530 Malcolm Wood   Eastbourne Sovereign Sailing Club 1066 15.0 DNF 10.0 DNC 25.0 25.0
13th Medium RS 300 353 Chris Clarke   Pevensey Bay Sailing Club 979 15.0 DNS 10.0 DNC 25.0 25.0

Slow Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Short Series
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Race 1
2016-06-11
Race 2
2016-06-11
Total Nett
1st Slow STREAKER 1681 Rupert Smith   Newhaven & Seaford Sailing Club 1137 3.0 1.0 4.0 4.0
2nd Slow WAYFARER 10966 Gary Pearson Karen Hilder Pevensey Bay Sailing Club 1107 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd Slow LASER RADIAL 182548 Colin Coarp   Pevensey Bay Sailing Club 1136 1.0 6.0 7.0 7.0
4th Slow LASER RADIAL 158365 Chris Turner   Newhaven & Seaford Sailing Club 1136 4.0 3.0 7.0 7.0
5th Slow LASER RADIAL 142014 Allen Hare   Pevensey Bay Sailing Club 1136 7.0 4.0 11.0 11.0
6th Slow LASER RADIAL 8 Mick Harker   Eastbourne Sovereign Sailing Club 1136 6.0 5.0 11.0 11.0
7th Slow LASER 4.7 138161 Jasmin Sayed   Newhaven & Seaford Sailing Club 1195 5.0 13.0 18.0 18.0
8th Slow LASER RADIAL 179808 James Cuxson   Newhaven & Seaford Sailing Club 1136 11.0 7.0 18.0 18.0
9th Slow LASER RADIAL 183203 Matt China   Eastbourne Sovereign Sailing Club 1136 9.0 9.0 18.0 18.0
10th Slow RS FEVA XL 6328 Charlie Riggs Roan Riggs Newhaven & Seaford Sailing Club 1235 8.0 11.0 19.0 19.0
11th Slow LASER RADIAL No Number Ellie Ratusniak   Pevensey Bay Sailing Club 1136 13.0 8.0 21.0 21.0
12th Slow LASER RADIAL 191793 Roy Sandford   Hastings & St Leonards Sailing Club 1136 10.0 14.0 DNF 24.0 24.0
13th Slow TOPPER 47863 Felix Scheldt   Bexhill Sailing club 1341 12.0 12.0 24.0 24.0
14th Slow TOPPER 211275 Bill Hudson   Newhaven & Seaford Sailing Club 1341 17.0 DNF 10.0 27.0 27.0
15th Slow STREAKER 1691 Jonathan Ferguson Vernon   Newhaven & Seaford Sailing Club 1137 17.0 DNF 14.0 DNC 31.0 31.0
15th Slow LASER RADIAL 4 Sonny Gardner   Bexhill Sailing club 1136 17.0 DNF 14.0 DNC 31.0 31.0
15th Slow LASER RADIAL 154026 Roger Green   Eastbourne Sovereign Sailing Club 1136 17.0 DNF 14.0 DNC 31.0 31.0

Race 1 – Cat Fleet – 2016-06-11

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Corrected Points
1 Cat A CLASS 45 Ben Daigneault   Eastbourne Sovereign Sailing Club 684 1.11.33 1.44.36 1.0
2 Cat FORMULA 18 1634 Nick Eldridge Neil Davey Eastbourne Sovereign Sailing Club 693 1.18.17 2.15.33 2.0
3 Cat SPRINT 15 1919 Michael Godwin   Newhaven & Seaford Sailing Club 931 1.19.04 4.14.47 3.0

Race 2 – Cat Fleet – 2016-06-11

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Corrected Points
1 Cat A CLASS 45 Ben Daigneault   Eastbourne Sovereign Sailing Club 684 1.14.24 1.48.46 1.0
2 Cat FORMULA 18 1634 Nick Eldridge Neil Davey Eastbourne Sovereign Sailing Club 693 1.15.20 2.15.53 2.0
3 Cat SPRINT 15 1919 Michael Godwin   Newhaven & Seaford Sailing Club 931 1.23.02 2.28.39 3.0

Race 1 – Fast Fleet – 2016-06-11

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 800 1212 Andy Jeffries Allyson Jeffries Eastbourne Sovereign Sailing Club 817 1.00.30 1.14.03 1.0
2 Fast CONTENDER 2505 Peter Dives   Eastbourne Sovereign Sailing Club 976 1.01.27 1.18.42 2.0
3 Fast RS 800 1216 David Pike Robert Pike Eastbourne Sovereign Sailing Club 817 1.06.36 1.21.31 3.0
4 Fast RS 400 1425 Michael Green Sophie Green Eastbourne Sovereign Sailing Club 943 1.05.18 1.26.34 4.0
5 Fast CONTENDER GBR704 Colin Gates   Eastbourne Sovereign Sailing Club 976 1.10.49 1.30.42 5.0
6 Fast RS 400 684 M Fouler H Pearson Pevensey Bay Sailing Club 943 1.08.52 1.31.17 6.0
7 Fast MOTH FOILING 4278 Alex Koukorakis   Eastbourne Sovereign Sailing Club 570 58.07 1.41.58 7.0
8 Fast 14 INTERNATIONAL 1520 Paul Jenkins Peter Jenkins Eastbourne Sovereign Sailing Club 780 DNF   11.0
8 Fast FIREBALL 1408 Jamie Smith Jamie Smith Newhaven & Seaford Sailing Club 964 OCS   11.0
8 Fast RS 400 1301 Mick Whitmore Sarah Whitmore Eastbourne Sovereign Sailing Club 943 DNS   11.0
8 Fast RS 600 673 Ben Gosling Davis   Eastbourne Sovereign Sailing Club 920 DNS   11.0

Race 2 – Fast Fleet – 2016-06-11

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 800 1212 Andy Jeffries Allyson Jeffries Eastbourne Sovereign Sailing Club 817 1.10.50 1.26.42 1.0
2 Fast RS 400 1425 Michael Green Sophie Green Eastbourne Sovereign Sailing Club 943 1.03.42 1.30.04 2.0
3 Fast CONTENDER 2505 Peter Dives   Eastbourne Sovereign Sailing Club 976 1.08.28 1.33.32 3.0
4 Fast CONTENDER GBR704 Colin Gates   Eastbourne Sovereign Sailing Club 976 1.14.54 1.42.19 4.0
5 Fast MOTH FOILING 4278 Alex Koukorakis   Eastbourne Sovereign Sailing Club 570 59.56 1.45.09 5.0
6 Fast RS 600 673 Ben Gosling Davis   Eastbourne Sovereign Sailing Club 920 DNS   6.0

Race 1 – Medium Fleet – 2016-06-11

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Corrected Points
1 Medium BLAZE 695 Ian Tullett   Pevensey Bay Sailing Club 1021 1.01.53 1.00.37 1.0
2 Medium RS 200 1511 Mike Chapman Lynne Ratcliffe Pevensey Bay Sailing Club 1047 1.03.59 1.01.07 2.0
3 Medium LASER 173061 Greg Fowler   Pevensey Bay Sailing Club 1095 54.07 1.01.47 3.0
4 Medium LASER 186160 Hugh Ashford   Hastings & St Leonards Sailing Club 1095 56.23 1.04.22 4.0
5 Medium LASER 203285 Mark Fryer   Eastbourne Sovereign Sailing Club 1095 58.13 1.06.27 5.0
6 Medium BLAZE 637 Colin Campbell   Pevensey Bay Sailing Club 1021 54.27 1.06.40 6.0
7 Medium TASAR 2305 P Blurton M Blurton Hastings & St Leonards Sailing Club 1023 55.16 1.07.32 7.0
8 Medium LASER 808 Bobby Eldridge   Eastbourne Sovereign Sailing Club 1095 59.37 1.08.03 8.0
9 Medium LASER Red 6 Mark Smith   Eastbourne Sovereign Sailing Club 1095 1.00.05 1.08.35 9.0
10 Medium BLAZE 601 James Whitcher   Pevensey Bay Sailing Club 1021 56.54 1.09.40 10.0
11 Medium RS 200 1062 Tim Humphries Paula Bayntun Pevensey Bay Sailing Club 1047 58.32 1.09.53 11.0
12 Medium BLAZE 790 Adrian Peckham   Pevensey Bay Sailing Club 1021 59.11 1.12.27 12.0
13 Medium LASER II   Duncan Tanner   Pevensey Bay Sailing Club 1065 DNS   15.0
13 Medium RS AERO 7 1530 Malcolm Wood   Eastbourne Sovereign Sailing Club 1066 DNF   15.0
13 Medium RS 300 353 Chris Clarke   Pevensey Bay Sailing Club 979 DNS   15.0

Race 2 – Medium Fleet – 2016-06-11

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Corrected Points
1 Medium RS 200 1511 Mike Chapman Lynne Ratcliffe Pevensey Bay Sailing Club 1047 57.52 0.55.16 1.0
2 Medium BLAZE 695 Ian Tullett   Pevensey Bay Sailing Club 1021 59.24 0.58.11 2.0
3 Medium BLAZE 637 Colin Campbell   Pevensey Bay Sailing Club 1021 1.03.26 1.02.08 3.0
4 Medium LASER 203285 Mark Fryer   Eastbourne Sovereign Sailing Club 1095 51.29 1.02.41 4.0
5 Medium LASER 808 Bobby Eldridge   Eastbourne Sovereign Sailing Club 1095 52.44 1.04.13 5.0
6 Medium LASER 186160 Hugh Ashford   Hastings & St Leonards Sailing Club 1095 54.02 1.05.48 6.0
7 Medium TASAR 2305 P Blurton M Blurton Hastings & St Leonards Sailing Club 1023 52.17 1.08.09 7.0
8 Medium BLAZE 601 James Whitcher   Pevensey Bay Sailing Club 1021 52.22 1.08.23 8.0
9 Medium LASER Red 6 Mark Smith   Eastbourne Sovereign Sailing Club 1095 56.23 1.08.39 9.0
10 Medium BLAZE 790 Adrian Peckham   Pevensey Bay Sailing Club 1021 56.29 1.13.46 10.0

Race 1 – Slow Fleet – 2016-06-11

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Corrected Points
1 Slow LASER RADIAL 182548 Colin Coarp   Pevensey Bay Sailing Club 1136 56.40 0.49.53 1.0
2 Slow WAYFARER 10966 Gary Pearson Karen Hilder Pevensey Bay Sailing Club 1107 55.16 0.49.55 2.0
3 Slow STREAKER 1681 Rupert Smith   Newhaven & Seaford Sailing Club 1137 57.04 0.50.11 3.0
4 Slow LASER RADIAL 158365 Chris Turner   Newhaven & Seaford Sailing Club 1136 57.58 0.51.02 4.0
5 Slow LASER 4.7 138161 Jasmin Sayed   Newhaven & Seaford Sailing Club 1195 1.01.07 0.51.09 5.0
6 Slow LASER RADIAL 8 Mick Harker   Eastbourne Sovereign Sailing Club 1136 58.18 0.51.19 6.0
7 Slow LASER RADIAL 142014 Allen Hare   Pevensey Bay Sailing Club 1136 58.49 0.51.47 7.0
8 Slow RS FEVA XL 6328 Charlie Riggs Roan Riggs Newhaven & Seaford Sailing Club 1235 1.05.10 0.52.46 8.0
9 Slow LASER RADIAL 183203 Matt China   Eastbourne Sovereign Sailing Club 1136 1.00.34 0.53.19 9.0
10 Slow LASER RADIAL 191793 Roy Sandford   Hastings & St Leonards Sailing Club 1136 1.02.51 0.55.20 10.0
11 Slow LASER RADIAL 179808 James Cuxson   Newhaven & Seaford Sailing Club 1136 1.04.13 0.56.32 11.0
12 Slow TOPPER 47863 Felix Scheldt   Bexhill Sailing club 1341 1.04.28 1.04.06 12.0
13 Slow LASER RADIAL No Number Ellie Ratusniak   Pevensey Bay Sailing Club 1136 55.00 1.04.33 13.0
14 Slow TOPPER 211275 Bill Hudson   Newhaven & Seaford Sailing Club 1341 DNF   17.0
14 Slow STREAKER 1691 Jonathan Ferguson Vernon   Newhaven & Seaford Sailing Club 1137 DNF   17.0
14 Slow LASER RADIAL 4 Sonny Gardner   Bexhill Sailing club 1136 DNF   17.0
14 Slow LASER RADIAL 154026 Roger Green   Eastbourne Sovereign Sailing Club 1136 DNF   17.0

Race 2 – Slow Fleet – 2016-06-11

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Corrected Points
1 Slow STREAKER 1681 Rupert Smith   Newhaven & Seaford Sailing Club 1137 50.53 0.44.45 1.0
2 Slow WAYFARER 10966 Gary Pearson Karen Hilder Pevensey Bay Sailing Club 1107 49.44 0.44.56 2.0
3 Slow LASER RADIAL 158365 Chris Turner   Newhaven & Seaford Sailing Club 1136 51.39 0.45.28 3.0
4 Slow LASER RADIAL 142014 Allen Hare   Pevensey Bay Sailing Club 1136 52.35 0.46.17 4.0
5 Slow LASER RADIAL 8 Mick Harker   Eastbourne Sovereign Sailing Club 1136 52.49 0.46.30 5.0
6 Slow LASER RADIAL 182548 Colin Coarp   Pevensey Bay Sailing Club 1136 53.25 0.47.01 6.0
7 Slow LASER RADIAL 179808 James Cuxson   Newhaven & Seaford Sailing Club 1136 54.48 0.48.14 7.0
8 Slow LASER RADIAL No Number Ellie Ratusniak   Pevensey Bay Sailing Club 1136 55.37 0.48.58 8.0
9 Slow LASER RADIAL 183203 Matt China   Eastbourne Sovereign Sailing Club 1136 57.11 0.50.20 9.0
10 Slow TOPPER 211275 Bill Hudson   Newhaven & Seaford Sailing Club 1341 48.51 0.54.39 10.0
11 Slow RS FEVA XL 6328 Charlie Riggs Roan Riggs Newhaven & Seaford Sailing Club 1235 47.46 0.58.01 11.0
12 Slow TOPPER 47863 Felix Scheldt   Bexhill Sailing club 1341 54.19 1.00.45 12.0
13 Slow LASER 4.7 138161 Jasmin Sayed   Newhaven & Seaford Sailing Club 1195 54.26 1.08.20 13.0
14 Slow LASER RADIAL 191793 Roy Sandford   Hastings & St Leonards Sailing Club 1136 DNF   14.0

www.sailing-at-eastbourne.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com

Share